Ortak girişim olarak alınan ihalede iş ortaklarca yerine getirilmesine rağmen, pilot ortağın diğer ortağa ödeme yapmamasının hukuki sonucu nedir?

Kamu ihale hukuku bakımından ortak girişimler, adi şirket statüsündedir.  Adi şirketlerde kar ve zarar paylaşım oranları kararlaştırıldıysa ona göre sizlere pilot ortağın ödeme yapması gerekir. Eğer açık bir kararlaştırma yoksa eşit şekilde ödeme yapılmalıdır.  Dolayısıyla iç ilişkiye göre, açıkça bir oran kararlaştırıldıysa bu bedel, kararlaştırılmadıysa idarenin hak edişinden eşit düzeyde ödeme yapılması gerekir.  Buna aykırı davranış halinde hukuki sürecin takip edilmesi gerekir.

6 comments

  1. Merhabalar, Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılarınızın artmasını dilerim. Saygılarımla….

  2. Pilot ortak ile %50 %50 hisseye sahibiz ,aramızda sözleşme var tüm masraflar tarafımızdan yapılmakta , ödemelerde tarafımıza yapılacaktı , pilot tüm hakedişleri pilot ortak olduğunu iddia ederek alıp kaçmak istemekte , idareye noter kanalı ile ihtar çektik ödemelerin tek taraflı yapılmaması için lakin idare pilot ortak olduğu için ödemelerin ona yapılmasında sakınca görmemektedir, ödemeleri nasıl durdurabiliriz *

  3. Pilot ortak ile %50 %50 ,iş ortağıyız, aramızda işin yapımı ve ödemelerin tarafımıza yapılması hususunda ayrı bir sözleşme de mevcut olup, tüm masraflar tarafımızca yapılmış pilot ortak kötü niyetle hakedişi çekmek için idareye dilekçe vermiş ve şahsi hesap numarasını bildirmiştir, ödemelerin yapılmaması için noterden idareye ihtar da çektik yanlız idare pilot ortağa ödemenin yapılmasında bir sakınca görmemiştir, ödemeyi nasıl durdurabilirim ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir